Cuma , 12 Temmuz 2024

Protherm Kombi Su Basıncı Yükseliyor

Protherm Kombi Su Basıncı Yükseliyor

Protherm Kombi su basıncı yükseliyor arızası en sık rastlanan kombi arızalarının başında yer alır. Protherm Kombinin barı neden yükselir ve çözümü için arıza kaydı oluşturunuz. Kombinin su basıncı yükselmesine neden olan yedek parçalar ve nedenleri şunlardır;

Esanjör; iç kısmı araba radyatörüne benzeyen bu parçanın içinde ince duvarlar bulunmaktadır bu duvarların yarısından musluktan suyu açtığınız zaman ısınacak su geçer diğer yarısından kombinin ısıttığı su geçer bu şekilde kombinin ısıttı su hiçbir yere karışmadan musluğa giden suyu anlık olarak ısıtır. Zamanla ve kireçli suyun aşındırma kuvveti ile bu iki bölme arasındaki duvarlar delinir. Kombinin içinde dönmesi gereken sıcak su odacıklarına soğuk su bağlantısından kombi içine su almaya başlar ve kombinin basıncı artmaya başlar sorunun kesin çözümü için parçanın değişimi gereklidir.

Doldurma musluğu; vidalama mantığıyla çalışan bu parça kombinin su eksik su ihtiyacını tamamlamak için açılıp kapandığında üzerindeki contalar aşınarak şebeke hattından kombi içine ince ince su almaya başlar bu durumda kombinin su basıncını yükseltir. Bu sorunun ortadan kalkması için parçanın değişmesi gereklidir.

Genleşme tankı; adını kombinin ısıttığı suyun genleşmesini almasından almaktadır. Bu tankın içinde kaynayan suyun genleşmesini ayarlamak için kauçuktan balon bulunur bu balon kombi içindeki su ısındıkça ve genleştikçe şişer kaynayan suyu petek tesisatına iter ısınan su tankı terk ettiğinde iner. bu şişme ve inmeler kauçukta tahribe neden olur bu tahribin etkisi ile kauçuk balonun içine kaynayan su girmeye başlar bu durum kombi çalıştığı müddetçe Protherm kombinin barı yükselir. Sorunun çözümü için parçanın değişmesi gereklidir.

Petek tesisatı tıkalıdır; kombi ısıttığı suyu peteklere istenilen hızda ve zamanda gönderemez kaynayan su kombinin içinde ve kaynayan su kombinin su basıncı yükselir. Arızanın tespiti ve kesin çözümü için servisimizi arayınız…

Protherm Kombi servisi 0532 056 4 376

Protherm Kombi servisi (0216) 376 4 376

ŞİLE KOMBİ SERVİSİ