Çarşamba , 22 Mayıs 2024

Protherm Kombi Petekleri Isıtmıyor

Prtoherm Kombiniz petekleri ısıtmıyor ise bu sorunun kaynağı birden fazla sebep olabilir. En baş sebep ise kombinize periyodik bakım yaptırmadığınızdan ya da bir iki sene aksattığınızdan dolayı olmuş olabilir. Bakım ile peteklerin ne alakası var ders iseniz, alakası çok çünkü kombi ısıttığı suyu tesisatta gezdirir yani kombinizde peteklere giden bir kalorifer borusu vardır bir de kalorifer dönüş borusu vardır. Bu hat üzerinde kombinin ısıtmış olduğu su devir daim yapar yani dolaşır. Dolaşım esnasında kombinize doldurduğunuz su kombi de ısınarak ve peteklerde gezerken su içindeki partiküller petek ve tesisatta tortu oluşturmaya başlar bu tortular tesisat ınızda dolaşmaya başlar zaman ile bu tortu bir miktar balçığa dönüşmeye başlar ve kombiyi koruma amacı kombi üreticileri ve kombi tesisat ekipmanları üreticileri hem kombi içine hem de tesisat dönüş borusuna bir filtre koyarlar ve bu filtre zaman ile bu oluşan sıvı çamur ile tıkanarak kombinin devir daim yapmasını ısınan suyun tesisatta dolaşmasını engeller bu sebepten dolayı protherm kombi petekleri ısıtmıyor gibi şikayetler oluşur. Bir başka sorun ise kombi içindeki devir daim pompasından dolayı kaynaklanıyor olabilir. Peteklerde hava olabilir. proherm Kombi petekleri ısıtmıyorsa petek vanaları kapalı olabilir, kontrol ediniz. Petek ısı ayarı kapalı olabilir. Kombi kışlık moda alınmamış olabilir. Petekler ısınmıyorsa kombi servisine arıza kaydı açtırınız.

Protherm Kombi Petekleri Isıtmıyor

Peteklerin neden ısınmadığının kesin çözümü için kombinize hiçbir müdahalede bulunmadan kombi servisine kontrol ettiriniz…

Protherm Kombi Petekleri neden ısıtamadığına kısaca değinmek gerekirse;

Kombi peteklere sıcak su göndermiyor, Protherm Kombi petekleri ısıtmıyor ve ya peteklerin üstü ısınıp altı ısınmıyorsa ya da tam tersi peteklerin altı ısınıp üstü ısınmıyorsa bu sorunun kaynağı birden fazla sebep olabilir.

  • Protherm Kombi servisi (0216) 376 4 376
  • Protherm Kombi servisi 0532 056 4 376

 

  • PETEK TESİSATI TAKANMIŞ OLABİLİR

5 yıl ve üzeri kombi petek tesisatlarında en çok rastlanan arızların başında gelir. Partiküller ve zamanla oluşan balçık peteklerin alt kısmana çökmeye başlar ve kombinin çevirdiği sıcak su zamanla bu balçık birikintisini aşamayarak dönüşümü en kısa kanaldan yaparak peteklerin ısınmamasını neden olur. Sorunun çözümü için servisimiz tarafında tesisatın temizlenmesi tavsiye edilir.

 

  • KOMBİNİZİN BAKIM ZAMANI GELMİŞ’ de GEÇMİŞ

Petekler ısınmıyor şikâyetlerinin büyük bir kısmının çözümü kombi bakımı ile halledilmektedir. Kombi bakım esnasında temizlenen petek filtreleri (((petek içinde oluşan partiküller ve ufak çamur birikintileri kombiye zarar vermemesi için engel olarak konulan filtrelerin tıkanması))) kombi yanış ayarları ve peteklerin daha hızlı ısınması için yapılan reglaj ayarı ve kombini içinde bulunan ısınan suyu peteklere gönderen tankın havası tamamlandığında peteklerin ısınma problemi ortadan kalkmış olur.

 

  • PETEK VANALARI KAPALI OLABİLİR

Yaz ayının gelmesi ile hiç yapılmaması gerekeni yapıp petek vanaları kapatılmış ve vanalar açılmayı unutulmuş olabilir. Vanaların açık konumda olup olmadığını kontrol ediniz. Kombinin petekleri sağlıklı şekilde ısıtması için en az 3 peteğin açık olması lazım kontrol ediniz. Dönüş yani peteklerin alt kısmında bulunan bütün vanaların açık olması gerekli biri dahi kapalı ise petekler ısınmayacaktır.

 

  • SİRKÜLASYON POMPASI ARIZALANMIŞ OLABİLİR

Kombinizin ısıttığı suyu peteklerde dolaşması için yardımcı parça olan sirkülasyon pompası ömrünü tamamlamış olabilir. Değişmesi veya tamir olması gerekmektedir, kombi servis teknisyeni tavsiyesine uymakta fayda vardır…

 

  • İMBİSAT TANKI ÖZELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLABİLİR

Kombinin ısıttığı suyu peteklere iten kombinin arkasında bulunan oval şeklinde tanktır. Bu tank dışı sıkıştırılmış saç içinde kauçuktan oluşan bir balondan ibarettir. Zamanla bu tank işlevini kaybeder ve ömrünü tamamlar. Parçanın ömrünü tamamlaması ile petekler özellikle arkadaki petekler ısınmaz; parçanın kombi servisi tarafından değiştirilmesi gereklidir.

Petek Temizleme Servisi (0216) 376 4 376

 Petek Temizleme Servisi 0532 056 4 376

ŞİLE KOMBİ SERVİSİ