Cuma , 1 Aralık 2023

Kombi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

kombi servisi
 

1.Kombi Nedir?

 

Konutun Hem Isıtma Hem De Sıcak Su Gereksinimini Karşılayan Bir Cihazdır. Bu Nedenle Kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) Olarak Adlandırılır.

2.Kombi Nasıl Bir Cihazdır?

Hafiftir, Ufaktır, Duvara Asılır Ve Bu Nedenle Az Yer Kaplar, Kolay Taşınabilir, Sessizdir, Kullanıcıya Bağımsız Isınma Konforu Sağlar.

3.Kombi Hangi Malzemeden Yapılır?

Genel Olarak Galvanizli Çelik, Dkp Saç, Bakır, Alüminyum Ve Plastik Parçalardan Oluşur.

4.Kombi Ne Tür Ekipmanlara Sahiptir?

Isıtma Sistemi İçin Gereken Pompa, Genleşme Tankı, Termostat, Kontrol Panosu Gibi Zorunlu Sistem Ve Emniyet Ekipmanlarına Sahiptir.

5.Kombi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bireysel Isınma Özgürlüğü Sağlar. Kullandığınız Kadar Yakar Ve Ödersiniz. Ayrıca Sıcak Kullanım Suyu Konforu Sağlar. Sıcak Su İçin Ayrı Bir Cihaz (Şofben, Termosifon, Boyler V.S.) Kullanmanıza Gerek Kalmaz.

6.Kombi Daha Çok Küçük Mekânlara Mı Uygundur?

Çok Yakın Bir Geçmişe Kadar Küçük Mekânlar İçin Uygundu Ancak Son Teknolojiler Ve Kas Kat Uygulamalar İle Daha Fazla Alan Isıtılabiliyor.

7.Kombinin Çalışma İlkesi Nedir?

Kombi Cihazları Şofbenlerde Olduğu Gibi Borulardan Gelen Suyun Bir Eşanjör Vasıtasıyla Isıtılması İlkesi Üzerine Çalışırlar.

8.Kombi İle Güvende Miyim?

Kombilerde Baca Tepmesine Ve Çekmemesine, Aşırı Isınmalara, Alev Sönmesine, Donmaya Ve Gaz Kaçağına Karşı TSE Standartlarının Ön Gördüğü Her Türlü Önlem Ve Tertibat Alınmıştır.

9.Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Nasıl Bir Ürün Alacağınız Hakkında Araştırma Yapın. Isıtma Sistemleri İle İlgili Satış Ve Teşhir Yapan Bayileri Gezin, Broşür Alın, Teknik Bilgi Edinin. Tavsiye Edilen Cihazın Kapasitesinin Yeterli Gelip Gelmeyeceğini Öğrenin. Bilinen, Geniş Servis Ağı Olan Ve Güçlü Firmaların Ürünlerini Tercih Edin Ve Mutlaka TSE Damgası Arayın. Ayrıca Kombi Tercihinde İlk Maliyet Değil, Tüketim Bedeli Ve Servis Maliyetlerinin De Önemli Olduğu Unutulmamalıdır.

10.Kombiler Kaça Ayrılır?

Kombiler Çalışma Prensibine Göre Bacalı, Hermetik, Baca Fanlı (Yarı Hermetik) Olmak Üzere Üçe Ayrılırlar. Ateşleme Sistemine Göre Pilot Alevli Ve Elektronik Ateşlemeli Olmak Üzere İkiye Ayrılırlar. Ayrıca Son Zamanlarda Yoğuşmalı Kombiler Yeni Bir Kombi Ürün Grubu Olarak Ön Plana Çıkmaktadır.

11.Kombileri Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Genelde Kombi Teknik Özellikleri Aynı Olmasına Rağmen Son Teknolojik Gelişmeler İle Dijital Kontrol Paneli, Full Alev Modülasyonu, Yoğuşma Teknolojisi, Ön Karışım Teknolojisi (Yanma Havası Ayarı Yapabilmesi), Arıza Uyarı Sistemi, Dış Hava Sondası Ve Oda Termostatı İle Kullanım, Aşırı Soğuklarda Donmaya Karşı Koruma, Pompa Sıkışmasına Engel Olma Gibi İlave Teknik Özellikler İle Kombiler Birbirinden Ayrılmaktadır.

12.Bacalı Kombi İle Hermetik Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Bacalı Kombilerde Fan Yoktur. Atık Gaz, Sıcaklığından Dolayı Genleşerek Yükselir, Tabii Bir Çekim Ve Baca Vasıtasıyla Dış Ortama Atılır. Bu Nedenle Bacalı Kombi Cihazları Standartlara Uygun Yapılmış Bir Bina Bacasına Bağlanmalıdır. Aksi Takdirde Bacadan Sızan Atık Gaz Ortamdaki Kişileri Zehirler. Hermetik Kombi İse Fanlıdır. Atık Gaz Fan İle İç Borudan Dış Ortama Cebri Olarak Atılırken, Dış Borudan Da Yanma Havasını Yanma Odasına Çeker. Bu Nedenle, Hermetik Kombi Cihazlarının Bina Bacasına İhtiyacı Yoktur, Evin Dış Ortama Açılabilen Herhangi Bir Mekânına Monte Edilebilirler. Ortamdaki Havayı Tüketmezler Ve Baca Çekiş Problemi Olmaması Nedeniyle Ortamdaki Havayı Kirletmezler.

13.Evim İçin Hangi Kombi Çeşidini Tercih Etmeliyim?

Binada Standartlara Uygun Müstakil Baca Mevcut İse Bacalı, Baca Standartlarına Uygun Olmayan Bir Baca Var İse Veya Baca Yok İse Kesinlikle Hermetik Kombi Tercih Etmelisiniz.

14.Yoğuşmalı Kombilerin Özelliği Nedir?

En Önemli Özelliği Az Enerji Tüketmesidir. Böylelikle De İşletme Maliyetini Düşürür. Bu Cihazlar Duman Gazı İçindeki Su Buharını Yoğuşturarak Ve Baca Gazı Sıcaklığını Düşürerek İlave Verim Artışı Ve Enerji Kazanırlar.

15.Maliyeti Diğerlerine Göre Yüksek Midir?

Gerek Cihaz Fiyatlarının Biraz Yüksek Olması, Gerekse Düşük Sıcaklıkta Çalışmasından Dolayı Daha Fazla Radyatör Maliyeti Getirdiğinden Yoğuşmalı Sistemlerde İlk Yatırım Maliyeti Yüksektir. Ancak Daha Az Enerji Harcadıklarından İşletme Maliyeti Düşer. En İdeal Kullanımı, Düşük Sıcaklıkta Çalışması Zorunlu Olan (30-50 derce) Yerden Isıtma Sistemlerinde Bu Kombinin Tercih Edilmesidir.

16.Evime Kombi Kurdurmak Çok Vaktimi Alır Mı?

Hayır Almaz. Kalorifer Tesisatı Hazır İse Kombi, Çok Kolaylıkla Monte Edilebilen Bir Cihazdır.

17.Kombiler Yalnızca Doğal Gaz İle Mi Çalışır?

Kombiler Doğal Gazın Yanı Sıra LPG İle De Çalışır.

18.Kombileri Açık Alanlara Mı Monte Etmek Gerekir?

Kombiler Açık Balkona Ve Dış Duvarlara Monte Edilemezler. Kapalı Balkon Ve Ev İçine Monte Edilebilirler. Banyolara Monte Edilmeleri Yasaktır. Monte Edildikleri Mekânın Havalandırılması İle İlgili Gaz Kuruluşları Tarafından Konmuş Birtakım Kurallar Ve Şartnameler Mevcuttur.

19.Kombiyi Kurduğum Balkonun Camekânlı Olması Gerekli Midir?

Camekânlı Veya Plastik Camla Kapatılmış Balkona Kombi Monte Etmek Mümkündür. Ancak Gaz Kuruluşu Tarafından Yeterli Havalandırma Şartları Yine De Aranmaktadır.

20.Kombilerin Kapasiteleri Nedir?

100-120 M2 Daireler İçin 17-20 Bin Kcal/H Kapasiteden Başlayarak Güçleri Isıtılan Mahal Alanına Göre Artmaktadır.

21.Kombinin Ömrü Ne Kadardır?

Kombilerin Ürün Ekonomik Ömrü, Sanayi Bakanlığı Tarafından 15 Yıl Olarak Belirlenmiştir.

22.Evdeki Herkes Kombiyi Çalıştırabilir Mi? Kullanımı Karmaşık Mıdır?

Kombilerin Kullanımı Çok Basit Olup, Kullanımı Normal Ev Cihazları (Çamaşır Veya Bulaşık Makinesi) Kullanımı Kadar Kolaydır.

23.Kombim Arızalandığında Ne Yapmalıyım?

Kombiniz Arızalandığı Takdirde Önce Kullanma Kılavuzundaki Arıza Giderme Yöntemlerini Uygulamanız Gerekir. Eğer Arıza Halen Sürüyor İse Kombinizi Aldığınız Firmanın En Yakın Yetkili Servisine Başvurmanız Gerekmektedir.

24.İthal Cihazlarla İlgili Sorunları Kime Bildirmeliyim?

İthal Cihazlarla İlgili Sorunlarınızı Önce Ürünü Aldığınız Firmaya Bildirmelisiniz. Sorun Çözülmüyor İse Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı’na Bağlı İl-İlçe Hakem Heyetlerini Haberdar Edebilirsiniz. Bakanlık Ve TSE İthal Ürünlerin Kalite Ve Yeterliliğini Denetlemekle Yükümlüdür. Yerli Ve Yabancı Cihazlarla İlgili Olan Ve İmalattan Kaynaklanan Sorunlarınız İçin TMMOB Makine Mühendisleri Odası Veya Türk Standartlar Enstitüsü’ne (TSE) Başvurunuz.

25.Sadece Sıcak Su Kullanmak İstediğimde Ne Yapmalıyım?

Kombinizi Yaz Çalışma Konumuna Getirdiğinizde Sadece Kullanım Sıcak Suyu Sağlarsınız.

26.Isınmanın En Ekonomik Yolu Kombi Midir?

Kombi Sistemleri Bağımsız Isınma Konforu Sağlamaktadırlar. Kişiler İstedikleri Sürede İstedikleri Kadar Isınırlar. Merkezi Isınma Sistemleri, Özellikle 3-4 Daireden Fazla Olan Konutlarda, Yakıt Ekonomisi Açısından Kombilerden Daha Avantajlıdır. Ancak Kombideki Bağımsız Isınma Konforunu Merkezi Sistemlerde Yakalayamazsınız.

27.Geceleri Kombiyi Nasıl Bir Ayarda Tutmalıyım?

Binanın Dış Hacminin Soğumaması İçin, Geceleri En Düşük Seviyede Isıtmak Yeterli Olacaktır. Kombimizi Geceleri Düşük Bir Derecede Çalıştırmaz İsek, Kullanım Saatlerinde Kombiyi Çalıştırdığımızda Bina Bloğunun Isınması Oldukça Zaman Alır. Ve Enerji Tüketimi Büyük Oranda Artar.

28.Kombiyi 24 Saat Açık Tutmak Zararlı Mıdır?

Kombinin 24 Saat Açık Tutulmasında Bir Sakınca Yoktur.

29.Kombi Sürekli Yakıldığı Halde Yeterli Isınma Sağlanamıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kombi Sürekli Açık Tutulduğu Halde Isınılamıyorsa, Ya Kombinin Kapasitesi Düşük Seçilmiştir, Ya Evinizin İzolasyonu Kötüdür Yâda Yapılan Sistemle İlgili Bir Hata Vardır. Radyatörler Eksik Veya Devir Daim Pompasının Basıncı Ve Debisi Düşük Olabilir. Teknik Servisin Gelip Kontrol Etmesi Gerekir.

30.Kombimi Kısa Süre İçin Kapatıp Tekrar Açarsam Daha Fazla Mı Yakıt Harcar?

Evet. Örneğin; Evin İçerisinde 22 Derecelik Belli Bir Konfor Ortamına Ulaştık. Kombiyi Kapattığımız Zaman Tekrar 22 Dereceye Ulaşmamız İçin Daha Fazla Yakıt Sarfiyatı Gerekir. Bundan Dolayı Da Kombiyi Kapatmadan Düşük Seviyelerde Kullanmak Daha İyi Olacaktır.

31.Kombimin Sıcak Su Konumunda Çalışması İçin En Az Ne Kadar Su Gerekir?

Kombiler Geneldi 2,5 Lt./Dk. Su Debisi Ve 0,25 Bar Su Basıncında Dahi Sıcak Su Üretebilmektedir.

32.Kombi Cihazını Şofben Gibi, Sadece Sıcak Su Kullanımına Yönelik Kullanabilir Miyim? Böyle Bir Durumda Ek Bir Radyatör Ve Radyatör Bağlantısı Gerekli Midir?

Kombi Cihazınızı Sadece Sıcak Su Temin Etmek Amacıyla Bir Şofben Gibi Kullanabilirsiniz, Ancak Radyatör Hattı Kullanmayacaksanız, Uygun Bir Uzunlukta By Pas Hattı Gerekir.

33.Kombili Bir Evde, Doğalgaz Tasarrufu İçin Kullanılmayan Salonun Radyatörlerini Kapatmak Veya Kısmak Doğru Mudur?

Kombi Sisteminde Bir Pompa Yardımıyla Devir Daim Söz Konusudur. Devir Daim Pompasının Sağlıklı Çalışması İçin En Az Üç Radyatörün Çalışması Önerilmektedir. Bazı Odalar Kapatılabilir Ancak En Az Üç Tane Peteğin Çalışıyor Olması Gereklidir.

34.Bulunduğumuz Yerde Doğalgaz Olmadığı İçin Kombiyi Tüp Gazla Çalıştırabilir Miyiz?

Çalıştırılabilir. Ancak En Az İki Tüp Gereklidir. Ayni Anda İki Tüp Gaz Kullanmanızı Sağlayacak Özel Tüp Gaz Kiti Kullanılmalıdır. Ancak Tüp Gaz Fiyatları Doğalgaza Oranla Pahalı Olduğu İçin Tercih Edilmemektedir.

35.Merkezi Sistemden Kombi Sistemine Dönüş Yapıldığında Var Olan Radyatörlerimi Kullanabilir Miyim?

Kullanabilirsiniz. Kullanmadan Önce Cihaza Herhangi Bir Zarar Gelmemesi İçin Radyatörlerin İç Temizliğinin Yapılması Ve Tesisatın Komple Temizlenmesi Gerekmektedir.

36.Kombi Cihazının Ortalama Garanti Süresi Kaç Yıldır?

Kombilerde Garanti Süresi Minimum 2 yıldır. Bazı Kombilerde 3 yıldır.

37.Kombimin Bakımı İçin Neler Yapmalıyım?

Her Altı Ayda Bir Yetkili Servis Çağrılarak Tesisat Filtrelerinin Temizlenmesi Ve Bacalı Kombilerde Baca Çekiş Kontrolü Ve Temizliği Gerekmektedir.

38.Kombi Nerede Satılır?

Kombiler Merkez Firmanın Yetkili Kıldığı Ve Sertifika Verdiği Yetkili Satıcılarında Satılır.

39.Evimdeki Radyatör Boruları Tıkanırsa Kombim Bozulur Mu?

Hayır. Kombi Bozulmaz. Sadece Arızaya Geçer Ve Çalışması Durur. Tıkanıklık Giderildikten Sonra Kombi Çalışmaya Devam Eder.

40.Kombinin Ortalama Isı Ayarı Kaç Derecede Olmalıdır?

Kombi Isı Ayarı Binanın İzolasyon Ve Dizayn Özellikleri, Mevsimsel Geçişler Ve Tesisat Türleri Gibi Değişkenlere Bağlı Olarak Değişmektedir. Isıtma Sistemleri 90/70 Oc’ A Göre Dizayn Edilmiştir. Ancak Bu Değer En Yüksek Isı Kayıplarına Göre Seçildiğinden Genelde 80 İla 55 Oc Arasında Bir Sıcaklık Yeterli Olmaktadır.

41.Kombinin Bar Ayarı Sıfırlanırsa Kombi Çalışır Mı?

Kombi Basıncı Düşer İse Kombi Çalışmaz Ve Arızaya Geçer. Kombi Ortalama Basıncı En Az 1 Bar Olmalıdır.

42.Kombinin Su Basıncı Hangi Seviyede Tutulmalıdır?

Kombi Kalorifer Tesisatı Çalışma Basıncı En Az 1 Bar Olmalıdır.

43.Kombide Yaz /Kış Konumu Ne Demektir?

Kış Konumunda Kombi Hem Kalorifer Tesisatını Isıtır Hem De Şofben Görevi Görür. Yaz Konumunda İse Sadece Şofben Görevi Görmektedir.

44.Bir Apartmanda Tek Kombi İle Birkaç Daire Aynı Anda Isıtılabilir Mi?

Isıtılabilir. Özellikle Dubleks Daireler İçin Uygundur. Ancak Kombi Kapasitesinin İki Daireyi Isıtacak Güçte Seçilmesi Gerekmektedir.

45.Kombide Garanti Süresi Nasıl Ve Ne Zaman Başlar?

Kombide Garanti Süresi Yetkili Servisin Cihazı Devreye Alması İle Başlar. Yetkili Servis Tarafından Devreye Alınmadan Kullanılan Cihazlar Garanti Kapsamı Dışında Kalır.

46.Türkiye’ye İlk Kombi Ne Zaman Geldi?

Türkiye’de İlk Kombi Kullanımı 1988 Yılında Ankara’da Başlamıştır.

47.Türkiye’de Kaç Kişi Kombi Kullanıyor?

Yeni Doğalgaz Gelen Bölgeler Hariç Sadece İstanbul, İzmit, Ankara, Bursa Ve Eskişehir’de Kayıtlı 2.600.000 Kombi Kullanıcısı Bulunmaktadır.

48.Kombi İle Beraber Oda Termostatı Kullanmalı Mıyım?

Evet Kullanmalısınız. Oda Termostatları Evin Isısını Daha Hassas Ayarladıkları İçin Özellikle Kombili Sistemlerde Tavsiye Edilmekte Ve Ekonomi Sağlamaktadır.

49.Çift Eşanjörlü Kombimi Yoksa Tek Eşanjörlü Kombimi Tercih Etmeliyim?

Tek Eşanjörlü (Birleşik Eşanjör) Kombilerde Üç Yollu Vana Gibi İlave Ekipmanlar Gerekmediği İçin Arıza Oranları Düşmektedir. Eşanjör Direkt Alevle Isıtıldığı İçin Verim Yükselmektedir. Ayrıca Tek Eşanjörlü Kombilerde Pompa Sıcak Su Alınması Esnasında Durduğundan Pompa Ömrü Uzamaktadır.

50. Doğalgaza Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Apartmanda Oturanlar İçin Öncelikle Apartman Yönetim Kurulunun Doğalgaza Geçiş Konusunda En Az %51 Çoğunlukla Karar Alması Gerekmektedir. Merkezi Sistemle Isıtılan Binalarda, Doğalgaza Geçişin Merkezi Mi, Yoksa Bireysel Mi Olacağı İse Yine Apartman Yönetim Kurulunun %51 Çoğunluk Kararı İle Olur. Genelde Şehir Bazında Abonelik İşlemleri Değişmekle Beraber, Şehrinizde Bulunan Gaz Şirketinin (Ego, İGDAŞ, Es gaz, Bursa gaz, İz gaz Gibi) Yetki Vermiş Olduğu Bayilerden Birine Giderek, Proje Ve Etüt Çalışması Yaptırılır. Abonelik İşlemi Sırasında Katılım Payı Ve Güvence Bedeli Yatırılır.

Projenizin Gaz Kuruluşu Tarafından Onaylanmasını Takiben Gaz Açma İçin Randevu Alınır Ve Gaz Açma İşlemi Gerçekleşir.

Tüketici Kombiyi Ekonomik Kullanmıyor Geceleri Kombiyi Kapatmak Zarar Ettiriyor

 

Alarko Carrier’ın Erat Research’e Yaptırdığı Araştırmanın Sonuçlarına Göre Tüketicilerin Yalnızca Yüzde 28’i Kombilerini Uzmanların Tavsiye Ettiği Ekonomik Şekilde Kullanıyor. İklimlendirme Sektöründe Faaliyet Gösteren Alarko Carrier Tarafından Yaptırılan Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması, Tüketicilerin Kombi Kullanımında Yaptığı Yanlışları Da Ortaya Çıkarıyor. Kombilerin Kaç Derecede Çalıştırılacağı, Hem Konfor Şartları Hem De Enerji Ekonomisi Açısından Önem Taşıyor. “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına Göre Türk Halkının Yalnızca Yüzde 28’i Kombilerini Doğru Ve Ekonomik Kullanıyor. Bu Da Faturaların Daha Da Şişmesine Neden Oluyor.

Erat Research Tarafından 815 Kişi İle Görüşerek Yapılan Araştırmaya Göre Kombi Kullanıcılarının Yüzde24,9’uu Evdeyken Ve Evden Çıkarken Kombilerini Normal Isı Derecesinde Açık Tutuyor. Yüzde 18,7’si, Kombilerini Evdeyken Normal Isı Derecesinde Tutarken, Dışarı Çıkarken Kapatıyor. Oysa Kombilerin Evde İken Normal Isı Derecesinde Çalıştırılması, Evde Olunmadığı Zaman İse Ekonomi Sıcaklığına Getirilmesi Tavsiye Ediliyor. Araştırma, Tüketicilerin Yalnızca Yüzde 28,1’inin Kombilerini Buna Uygun, Doğru Ve Ekonomik Şekilde Kullandığını Gösteriyor.

Uykuda Ekonomik Değiliz

Araştırma Sonuçlarına Göre Katılımcıların Yüzde 61’i Gece Yatarken De Kombilerini Aynı Isı Ayarında Bırakırken, Yüzde 39’u Kombilerinin Isı Ayarlarını Ekonomik Seviyeye Getiriyor. Ekonomik Kullanım İçin İse Tıpkı Ev Dışına Çıkıldığında Olduğu Gibi Gece Yatarken De Kombinin Isı Ayarını Düşürmek Gerekiyor.

Gece Kombilerin Tamamen Kapatılmaması Da Gerekiyor. Gece, Kombisi Tamamen Kapatılan Bir Evin, Gündüz İstenilen Konfor Sıcaklığına Gelmesi İçin Harcanacak Enerji, Gece Evin Ekonomi Sıcaklığında Tutulması İçin Harcanacak Enerjiden Daha Çok Oluyor.

Önemli Olan Oda Sıcaklığı

Araştırma Sonuçları, Katılımcıların Yüzde 24,8’inin, Kombilerini, 60 Derece Ve Üzerinde Çalıştırdığını Gösteriyor. Kombinin 60 Derece Ve Üzerinde Çalışması, Evin Yaklaşık 23-24 Derece Sıcaklıkta Tutulduğu Anlamına Geliyor. Oturma/Salon Sıcaklığının 20 Derece Olması Gerektiği Göz Önüne Alındığında, 60 Derece Ve Üzeri Kullanım, Yüzde 18-24 Arasında Fazla Yakıt Tüketildiğini Ortaya Koyuyor. İdeal Ve Ekonomik Kullanım Sağlamak İçin Kombinin, Kullanıcı Tarafından Dış Hava Sıcaklığına Göre Her Gün Ayarının Arttırılması Veya Düşürülmesi Ya Da Bir Oda Termostatı Ya Da Radyatörlerde Termostattık Vana Kullanılması Öneriliyor. Eğer Kullanılan Kombi Yoğuşmalı İse Yoğuşma Ve Yüksek Verim Elde Edilmesi İçin Kombinin 5 Derecenin Altında Çalıştırılması Tavsiye Ediliyor.

Bekârların Yüzde 23’ü Kombi Kullanıyor

Alarko Carrier’in Yaptırdığı Araştırmaya Göre Kombi Kullananların Yüzde 70’inin Medeni Hali Evli. Bekârların İse Sadece Yüzde 23’ü Evinde Kombi Kullanıyor. Bunun Da Sebebi, Özellikle Bekâr Erkeklerin Kısmen Daha Düzensiz Yaşamasından Dolayı Evlerine Daha Az Gitmeleri. Bu Da Kombiye Olan İhtiyaçlarını Azaltıp, Onları Alternatif Isıtıcı Ya Da Serinleticilere Yönelmesine Neden Oluyor. Ayrıca Araştırmaya Göre, Ortalama Hane Halkı Kişi Sayısının İse 3 Kişi Ve Üzeri Olduğu Ortaya Çıkıyor. 25-55 Yaş Arasında Kullanımın Yoğun Olduğu Ve Kadın Kullanıcıların Çoğunlukta Olduğu Görülüyor.

Kombi Kullanımında Doğru Ve Yanlışlar

Kombiler, Bireyler Evde İken Normal Sıcaklıkta Dışarıya Çıktıklarında Ya Da Gece Yattıklarında Ekonomik Ayara Getirilmesi Gerekiyor.

Termostattık Radyatör Vanası İstenilen Sıcaklığa Ayarlanarak Belirtilen Sıcaklığa Geldiğinde Sıcak Su Girişini Kapatarak Gereksiz Enerji Kullanımı Önleyen Bir Cihazdır, Enerji Tasarrufu İçin Kullanımı Öneriliyor.

Modülasyon Yapma Özelliği Bulunan Oda Termostatları Oda Ayarlanan Sıcaklığa Geldiğinde Kombinin Alev Boyunu Kısarak Tasarruf Sağlar. Enerji Tasarrufu İçin Kullanımı Öneriliyor.

Dış Hava Sensörü Hava Sıcaklığına Bağlı Olarak Kombi Su Sıcaklığını Düşürerek Hava Isındığında Tasarruf Sağlar.

 

 

ŞİLE KOMBİ SERVİSİ