Cuma , 24 Mayıs 2024

kombi Bakım Petek Temizliği

KOMBİ BAKIM ve PETEK TEMİZLEME SERVİSİ
KOMBİ BAKIM ve PETEK TEMİZLEME SERVİSİ

Periyodik Kombi Bakım İşlemi Her Yıl Mutlaka Yapılması Kombi Üreticileri Ve Gaz Dağıtım Şirketleri Tarafından Ön Görülen Ve Soğuk Kış Günleri Gelmeden Önce Kombi Cihazınızın İnceleneceği Gerekli Bakımının Yapılması Ve Meydana Gelebilecek Büyük Arızaların Önceden Tespit Edilerek Arızayı Ve Masrafı Minimum Seviyeye İndirip Cihazınız Ömrünü Ve Yakış Kapasitesini Maksimum Düzeye Çıkarma Ve Cihaz Da Herhangi Bir Gaz Kaçağı Kontrolü Ve Müdahale İşlemine Denir.

Kombinize Bakım Yaptırarak Ve Peteklerinizi Petek Temizlemek İçin Özel Üretilen Makine İle Temizleterek Isıdan Ve Yakıttan %30’a Varan Tasarruf Sağlarsınız…

Periyodik Kombi Bakımında Yapılan İşlemler(Hermetik Kombi)

 Cihazın Tozları Temizlenir

 Yanma Haznesi Temizlenir

 Tesisat Filtresi Sökülüp Temizlenir

 Brülör Temizlenir

 Meme Gözeneklerindeki Temizlenir

 Ateşleme Elektrotları Zımparalanır

 Prop Gözleri Temizlenir

 Fan Motorundaki Fanın Tozları Fırça İle Temizlenir

 Genleşme Tankındaki Hava Oranı Ölçülür, Gerekirse Hava Gazı Basılır

 NTC Termostatlar Değerleri Ölçülür. Düşük Değerli Hassaslığını Yitirmiş Termostat Değiştirilir

 Gaz Valfi Üzerinden Kombinin Kalori Kapasite Ayarı Yapılır

 Cihaz Bakımı Bittikten Sonra Çalıştırılıp Kontrol Edilir

 Sıcak Su Akışı Kontrol Edilir

 Cihazın Müşteri Gözetiminde Son Kontrolü Yapılır

Cihaz Bacalı Kombi İse Kombi Bakımına Ek Olarak

 Bacalı Cihazlarda Baca Emniyet Limiti Hassaslığı Kontrol Edilir Ve Gerekirse Baca Emniyet Limiti Mutlaka Değiştir

 Baca Bağlantı Haznesi Temizlenir

Cihaz Yoğuşmalı İse Bakıma Ek Olarak

 Yoğuşma Su Kabı Temizlenerek Kalorifer Gidiş Hattı Çamur Temizliği Yapılır.

Petek Temizliği Servisi;
Kullanım Senesine Bağlı Olarak Kullanılan Suyun Niteliklerine, Sıcaklığı Ve Oksijene Bağlı Olarak, Kapalı Devre Isıtma Sistemleri İçerisinde Kireç, Kışır, Tortu, Balçık Ve Çamurlaşma Olur, Özellikle Çamurlaşma Yerden Isıtma Sistemlerinde Daha Sık Olarak Görülür. Ortaya Çıkan Bu Maddeler, Isıtma Sistemlerinde, Isınma Sorunlarına, İyi Isınamama Ve Pahalı Isınma Sorunlarına Neden Olurlar. Oluşumların Isıtma Sisteminde Meydana Getirdiği Olumsuzluklar; – Isı Dolaşımı Tam Olarak Yapamamasından Kaynaklanan Isı Sorunları Meydana Gelmektedir Petek Temizleme Şirketimiz Bu Tür Sorunlara Teknolojik Çözüm Sun Maktadır.

Peteklerde Isının Her Yere Aynı Verimle Dağılamaması, Özellikle Peteklerin Alt Kısmında Oluşan Tortular Nedeni İle Alt Tarafların Isınmaması Ve Bazı Radyatörlerin Hiç Isınmaması Gibi Sorunlar Gözlemlenmiştir.

Tesisat Ve Peteklerde Oluşan Kirliliğin Kombiye Taşınması Sonucunda, Pompa Ve Eşanjör Sorunlarının Yaşanması.

Kireç Ve Tıkanma Nedeni İle Eşanjörün İstenilen Sıcak Suyu Üretememesi.

Kir Ve Tortu Nedeni İle, Kombinin 2-3 Dakika Zarfında Yüksek Dereceye Ulaşıp Kendini Kapatması Sonucu Sirkülasyonun Yapılamaması.

Sistemin Çürümesi, Yerden Isıtma Borularında Çatlakların Oluşması.

Sonuç: Büyük Enerji Maliyetleri, Tamir Masrafları Ve Isınma Sorunları.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır; Nitelikli Bir Temizlik İşlemi Yaklaşık 1-1,5 Saat Sürer. Bu Süre İçerisinde Yapılan İşlemler Öncelikle Tesisatın İçerisi Temiz Su İle Yıkanır. Bu Yıkama İşlemi Makine Yardımı İle Yapılmaktadır. Yıkamanın Ardından Bu Çamurlaşma Ve Tortuların Tesisat Borularının İçinden Tamamen Atmak İçin Kimyasal Ve Makine Kullanılır.

Petek Temizliği Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarız?

Belirtileri Genellikle Peteklerin Alt Kısımlarının Soğuk Olması Özellikle Son Radyatörün Yani Kombiye En Uzak Olan Peteğin Den Alt Kısmını Elle Yoklayın Üstüne Bakın Aynı Sıcaklık Seviyesi Hâkim Değilse Isının Dolaşım Sağlamasını Engelleyen Pislikler Var Demektir. Pek Çok Kişi Bireysel Olarak Petek Temizleme İşlemi Yapmaya Çalışmaktadır Ancak Bireysel Olarak Tam Anlamıyla Temizlik İşlemi Yapılamaz. Bazı Bireysel Tesisat Temizleme Uygulamaları Şöyledir, Kimisi Peteğin İçin Deki Havayı Alarak Oradan Çıkan Kirli Su İle Temizlik Olacağını Sanır, Kimisi Tahliye Vanasını Açarak Suyu Tamamen Boşaltarak Temizleme İşlemi Yapılacağını Sanır Bunların Hepsi Yanlış Uygulamalardır.
Doğru Olan Kaliteli Bir Kimyasalla Peteklerin İçindeki Parçacık, Çamur Ve Çeşitli Maddeleri Temizlemek İçin Kimyasal Ayrıştırıcı Kullanımı Radyatör Temizleme İşlemin En Önemli Faktörüdür. Devamı Da En Az Solüsyon Kullanımı Kadar Önemli Çünkü Bir Yanlış İşlemde Kombi Bozulabilir, Basınç Filtreleri Tıkayabilirsiniz.

ŞİLE KOMBİ SERVİSİ